Patent Takip

Buluşunuzu, taklitlere karşı korumanın ilk şartı tescilidir fakat koruma için tescil tek başına yeterli değildir.

Tescilli buluşlar hukuken korunur ayrıca TürkPatent yeni başvurularda resen yenilik araştırması da yapmaktadır fakat benzerlik ve yenilik kavramı herkese göre değişen bir kavramdır. TürkPatent uzmanlarının kendi yorumları uyarınca benzer görmedikleri bir buluş gerçekte yenilik unsuru taşımayabilir.

Önem arz eden bir hususta yeni buluşun önemli hatlarının önceki buluş temel alınarak yapılması yani ürünün geliştirilmesinde yaşanan sorunlardır.

Taklit buluşa, ilan sırasında itiraz etmezseniz tescil edilir. Taklit veya benzer bir buluşun tescil edilmesi durumunda hukuki ve ticari bakımdan büyük sıkıntılara maruz kalabilirsiniz.

Taklit bir buluş tescil alırsa artık onun kullanılmasını engellemek son derece güç olur. Tescil edilen taklit buluş ancak davayla iptal edilebilinir.

Taklit ve benzer buluşları daha tescil almadan engellemek için TürkPatent nezdinde yayına çıkan buluşları düzenli olarak takip etmek şarttır!

Patent takibi aynı zamanda sektör ve teknoloji hakkında detaylı bilgi edinme; rakiplerinizin geliştirdiği ürünleri daha piyasaya çıkmadan tespit etmenize de imkanın sağlamaktadır.

Usta Patent, 1998 yılından bu yana taklit ürünlerle mücadele konusunda uzman Marka ve Patent Hukukçular aracılığıyla hizmet vermektedir.

Patent takipleri, hukukçularımızca TürkPatent veri tabanıyla uyumlu bilgisayar programları kullanılarak yapılmaktadır. Patent takip hakkında ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz …. +90 (212) 272 28 00