Marka Takip

Markanızı, taklitlere karşı korumanın ilk şartı marka tescilidir fakat marka koruması için tescil tek başına yeterli değildir.

Tescilli markalar hukuken korunur TürkPatent tescil alınan faaliyet alanlarında benzer marka başvurularını resen inceleyip ret edebilir. Fakat marka benzerlik kavramı herkese göre değişen bir kavramdır.

TürkPatent uzmanlarının kendi yorumları uyarınca benzer görmedikleri bir marka tüketiciler tarafından markanıza benzer görülebilinir.

Diğer yandan TürkPatent markaları ancak tescil alındıkları sınıflarda korumaktadır, farklı sınıflarda yapılan taklit markalara itiraz yapılmazsa tescil edilirler. Türkiye’de yapılan taklit marka başvurularının büyük çoğunluğu farklı ama alakalı ürünler için yapılmaktadır.

Örneğin: tekstilden mamul giysiler (kumaş ceket) 25. Sınıftadır oysa deriden mamul giysiler (deri ceket) 18. Sınıftadır.  A markası sadece (kumaş ceket) 25. Sınıfta tescilliyse ve bir başkası A markası için (deri ceket) 18. Sınıfta marka başvurusunda bulunursa TürkPatent yayın kararı verecektir. 2 aylık yayın süresi içinde başvuruya itiraz edilmezse taklit marka tescil edilir.

Taklit markaya, ilan sırasında itiraz etmezseniz tescil edilir. Tescil edilen taklit markanın kullanılmasını engellemek ve taklit markayı hükümsüz kılmak çok uzun ve masraflı süreç gerektirir.

Benzer veya Taklit markanın, iptal ve hükümsüz kılınması sırasında geçecek sürede taklit ürünün ulaşabileceği tüketici sayısının büyüklüğü çok fazladır. Ayrıca gerek Türk gerekse uluslararası internet mağazalarından yapılacak satışlar taklit ürünün ulaşacağı tüketicileri daha da artıracaktır. Bu durum orijinal markanın itibarına son derece ciddi zarar verir.

Usta Patent ve Eltutan Hukuk Bürosu, 1998 yılından bu yana taklit markalarla mücadele konusunda uzman Marka ve Patent Hukukçular aracılığıyla hizmet vermektedir.

Marka takip hakkında ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz …. +90 (212) 272 28 00