Marka Analizi

Marka Tescil Analizinden Ücret Almıyoruz!

Marka tescil süreci yaklaşık 1 yıl sürmektedir. Tescil sürecinde markayı kullanmak büyük bir risk oluşturmaktadır çünkü tescil başvurusunun ret edilmesi halinde markanız korumasız kalabilir. En uygun olan markanın tescil sürecini tamamlamasından sonra kullanılmasıdır.

Marka başvurusuna ret cevabı almamak için başvuru yapılmadan önce tescil edilmek istenen markanın benzerlik ve tescil kriterleri açısından uzman gözüyle ayrıntılı olarak analiz edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Marka tescil analizi neticesinde, tescil olasılığı zayıf veya hiç olmayan markalar tespit edilerek, markalara yatırım yapmaktan kurtulmak mümkündür.

Öncelikle markanın ilk anda kullanılacağı ve ileride kullanılması muhtemel ürün ve hizmetleri eksiksiz olarak tespit etmek ve NICE marka sınıflarını belirlemek gerekir.

Marka sınıf tespiti yapıldıktan sonra para ve itibar kaybetmemek için Marka Tescil Analizi yapılmalıdır; markanın ulusal ve uluslararası patent ofislerinde daha önce tescilinin olup olmadığı profesyonelce incelenmelidir. Ayrıca seçilen markada marka hukuku açısından tescile engel başka haller olup olmadığı irdelenmelidir.

Analizi yapacak Marka ve Patent Vekillerinin, TÜRKPATENT’in hangi marka başvurularını kabul ve ret ettiğini bilgi birikimi, teknik donanımı ve tecrübesiyle ön görebilir olması gerekir. Diğer yandan samimi ve güvenilir olması şarttır!

Tescil analizinden olumlu kanaat elde edilirse tescil için ulusal ve uluslararası başvuru işlemi yapılmalıdır.

Tescil süreci yaklaşık 1 yıl sürmekte olup bu süreçte idari işlemlerin eksiksiz ve hızlı bir şekilde sürdürülmesi gerekir.

TÜRKPATENT ile yapılacak yazışmalarda hata ve gecikme yapılmamalıdır aksi halde hak kaybı olur. Tescil sürecinin bilgi birikimi ve pratik deneyimi olan profesyonellerce takip edilmesi faydalı olacaktır.

Ön araştırma ve analiz, marka başvurusunun tescili hakkında bir tahmin olup nihai kararı TÜRKPATENT verecektir. Yapılan hiçbir marka analizi yüzde yüz kesin ve doğru olmasa da uzman bir gözle hakkıyla yapılan araştırmalar çoğu zaman gereksiz yere marka başvurusu ve markaya yatırım yapılmanın önüne geçebilir. 

Usta Patent, 1998 yılından bu yana edindiği bilgi birikimi ve deneyim, teknik donanım, usta Marka ve Patent vekili hukukçuları aracılığıyla marka tescil araştırması yapmaktadır…  +90 (212) 272 28 00