Patent Tescili

Araştırma geliştirme faaliyetleriniz sırasında bulduğunuz yenilikleri, Patent ve Faydalı Model tescili ile koruma altına alarak, 3. kişilerin kullanmasına engel olabilir, kendinize rakipsiz bir pazar oluşturabilir ya da yaptığınız teknik geliştirme sonucu aldığınız tescili lisans verip kazanç sağlayabilirsiniz.

Fikirlerinizi ve buluşlarınızı asla küçük görmeyiniz! Büyük icat, küçük icat diye kıyaslama yapmak büyük bir hatadır…

İcat ve buluşların, üretim ve çalışma özelliklerini hukuken korumak, mülkiyet haklarına sahip olmak için tescil ettirmek şarttır!

Türkiye’de hukuksal koruma almak için TürkPatent nezdinde tescil yaptırmalısınız. Birden fazla ülke için korunma isteniyorsa uluslararası patent başvurusu yapılmalıdır.

Buluşlara Alınan Tesciller; Patent ve Faydalı Model olarak ayrılmaktadır.

Patent Tescili için buluşun tekniğin bilinen durumunu aşması ve Dünya çapında yenilik özelliği taşıması gerekir. Teknik ve yenilik yönünden araştırmaya tabi tutulur. Koruma süresi, her yıl yenilenmek kaydıyla 20 yıldır.

Faydalı Model Tescili için buluşun tekniğin bilinen durumu aşması aranılmaz fakat Dünya çapında yenilik özelliği taşıması gerekir. Yenilik yönünden araştırmaya tabi tutulur. Koruma süresi, her yıl yenilenmek kaydıyla 10 yıldır.

Buluş ve icadın ayrıca görünümü, modeli de önemliyse bu durumda Endüstriyel Tasarım Tescili de alınmasında fayda vardır.

1998 yılından bu yana müşteri memnuniyetini paylaştığımız 10.000’nin üzerinde referansa sahip olmanın deneyimiyle marka, patent, tasarım tescilli ve hukuku alanında hizmet vermekteyiz.

Patent Tescili hakkında ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz ….  +90 (212) 272 28 00